Кремаста и сочна: Рецепт за торта со чоколадо и малини без печење

Кремаста и сочна: Рецепт за торта со чоколадо и малини без печење

Сакате да приготвите нешто слатко, а немате многу време на располагање? Тогаш пробајте го овој рецепт! Станува збор за кремаста и сочна торта која сигурно ќе ви се допадне!

Кремаста и сочна: Рецепт за торта со чоколадо и малини без печење

Потребни состојки:

  • 200 грама бисквити
  • 160 грама путер
  • 440 грама крем сирење
  • 300 грама темно чоколадо
  • 250 грама слатка павлака
  • малини или други бобинки по избор

Начин на подготовка:

1. Сомелете ги бисквитите и додадете 60 грама растопен путер. Добро измешајте ја смесата и префрлете ја во сад за печење кој претходно сте го обложиле со хартија за печење.

2. Во друг сад изматете 440 грама крем сирење со 100 грама путер. Додадете 200 грама растопено чоколадо и мешајте додека смесата не се изедначи. Настрана изматете 150 грама слатка павлака и додајте во смесата со кремот и чоколадото. Добро промешајте.

3. Додајте го кремот врз основата и оставете го колачот во фрижидер околу 30 минути.

4. Измешајте 100 грама чоколадо со 100 грама павлака. Прелијте го колачот со оваа смеса и декорирајте го со малини. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за вкусен и сочен десерт, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за тирамису со малини.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар