Кремаста и со неодолив вкус: Рецепт за зебра торта што не се пече

Кремаста и со неодолив вкус: Рецепт за зебра торта што не се пече

Поради својот атрактивен изглед, оваа торта е одлична за разни пригоди.

Кремаста и со неодолив вкус: Рецепт за зебра торта што не се пече

Потребни состојки:

  • 180 гр чоколадни бисквити
  • 70 гр путер
  • 1 лажица млеко
  • 30 гр желатин
  • 150 мл млеко
  • 400 гр павлака
  • 300 мл кондензирано млеко
  • 200 мл течен шлаг или слатка павлака
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 30 гр какао во прав

Начин на подготовка:

Растворете го желатинот според упатството, додајте 150 мл млеко и оставете го да отстои некое време.

Измелете ги бисквитите во блендер, а потоа додајте 70 гр стопен путер и 1 лажица млеко. Соединете ја смесата. Ставете ја во обрач и направете кора. Ставете ја во фрижидер 10 минути.

Изматете 400 гр павлака и кондензираното млеко. Одделно изматете 200 гр слатка павлака или течен шлаг. Во желатинот додајте неколку лажици крем од кондензираното млеко и измешајте сè. Додајте шлаг.

Поделете го филот на два дела и во едниот додајте ванилин шеќер, а во другиот какао. Нанесете неколку лажици темен фил врз кората, а потоа истурете неколку лажици бел фил во средината и повторувајте наизменично додека не се потроши материјалот.

Оставете да се излади, потоа извадете го обрачот и послужете.

Погледнете како да направите „зебра“ палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар