Крцкави шницли од компир

Вкусен пржен компир на еден поинаков начин…Крцкави шницли од компирПотребни состојки:

  • 1 кг компири
  • 250 г кравјо сирење
  • главица кромид
  • 20 г лебни трошки
  • 200 мл масло за готвење
  • 1 јајце
  • сол
  • црвен пипер

Начин на подготовка: Кромидот исчистете го и изрендајте го ситно.

Измијте го компирот, потоа излупете го и сварете го. Пота, убаво истолчете го.

Во пирето додадете ги кромидот, сирењето, лебните трошки, јајцето, како и сол и црвен пипер по вкус и замесете тесто. Од тестото направете тенки шницли и пржете ги во врело масло, од обете страни.

Јадете ги топли, а како прилог можете да послужите сос.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар