Колачиња со чоколадо и чили

Колачиња со чоколадо и чили

Инките биле големи љубители на комбинацијата од чили и чоколадо, а во денешно време можете да најдете разни рецепти за чоколадни колачиња со сочна текстура и чили, кој додава необичен „огнен“ вкус.

Колачиња со чоколадо и чили

Потребни состојки:

 • 200 г несолен путер
 • 170 г кафеав шеќер
 • 115 г шеќер во прав
 • 2 јајца
 • 300 г брашно
 • 60 г какао
 • 1 лажичка цимет
 • ½ или 1 лажичка чили во прав (по вкус)
 • ½ лажичка сол
 • 100 г темно чили чоколадо (сечкано)

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тавата со хартија за печење.
 2. Ставете ги путерот и шеќерот во еден голем сад и разбијте со миксер. Матете околу 5 минути.
 3. Додајте ги јајцата едно по едно. Матете со миксерот после додавањето на секое јајце.
 4. Додајте ги брашното, какаото, циметот, солта и чилито во прав. Мешајте додека не се формира густо тесто.
 5. Додајте го и сечканото чоколадо и добро измешајте. Со помош на лажица направете топчиња и поставете ги на хартијата за печење, оставајќи празно место меѓу секое топче. Користете влажна лажица за да го израмните врвот на колачињата.
 6. Печете 12-14 минути или сѐ додека колачињата не станат цврсти на краевите, а во средината треба да останат малку меки. Извадете ги од рерната и оставете ги да се изладат.

Погледнете го и овој рецепт за домашен сладолед од чоколадо без јајца.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар