Колач Тексас: Рецепт за еден од највкусните американски десерти!

Колач Тексас: Рецепт за еден од највкусните американски десерти!

Во САД, пекан оревите се омилениот додаток на чоколадните десерти, па тортата Тексас не е исклучок. Во продолжение прочитајте го нашиот рецепт за овој колач со неодолива чоколадна глазура.

Колач Тексас: Рецепт за еден од највкусните американски десерти!

Потребни состојки:

 • 400 грама шеќер
 • 240 грама брашно
 • ¼ лажица сол
 • 4 лажици какао
 • 220 грама путер
 • 230 милилитри топла вода
 • 230 милилитри матеница
 • 2 јајца
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Потребни состојки за глазура:

 • 60 грама сечкани пекан ореви
 • 200 грама путер
 • 4 лажици какао
 • 6 лажици млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 400 грама шеќер во прав

Начин на подготовка:

1. Во подлабок сад измешајте ги брашното и шеќерот и додадете прстофат сол.

2. Во тенџере растопете го путерот. Додадете го какаото и промешајте. Додадете ја топлата вода, динстајте околу 30 секунди, а потоа тргнете го тенџерето од оган. Додадете ја смесата со брашното и бавно мешајте за што побргу да се излади.

3. Во садот со матеница додадете ги изматените јајца, сода бикарбона и смесата од путер и какао. Истурете ја смесата во широк, плиток калап и печете околу 20 минути на температура од 175 степени целзиусови.

4. Додека колачот се пече, подгответе ја глазурата. Ситно исечкајте ги пекан оревите. Растопете го путерот, додадете го какаото и измешајте ја смесата за да се соедини, а потоа тргнете го садот од оган. Додадете ги млекото, ванилата и шеќерот во прав. Промешајте и додадете ги пекан оревите, а потоа оваа смеса прелијте ја врз испечениот колач. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за колачот Тексас, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за колач со кокос и чоколадна глазура.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар