Која е улогата на мицеларниот шампон?

Да, сите знаеме каква е мицеларната вода и колку ни ја олеснува грижата за нашата кожа.

Која е улогата на мицеларниот шампон?

Но, експертите од областа тврдат дека и микеларниот шампон за коса ќе го најде вистинскиот пат до потрошувачите, бидејќи многу козметички иновации како што се „прајмерот“ и „хајлајтерот“ успеале во тоа.

Главната карактеристика на микеларниот шампон е тоа што можете да го користите секојдневно, бидејќи не е го надразнува скалпот на главата и не ја оштетува косата. Наменет е за сите оние на кои не ми се допаѓа чувството на сува коса по миењето, бидејќи мицеларниот шампон е пријатен и флексибилен. Постојат мицеларни шампони за сува, мрсна, кршлива и нормална коса и ниту еден од нив не содржи силикони кои може да ја оштетат.

Затоа, микеларниот шампон е наменет само за отстранување на нечистотиите од косата и скалпот, а честичките наречени „мицели“ се заслужни за тоа. Тие се лепат на маснотиите како на магнет, а тоа овозможува да почувствувате дека вашата коса е подобро хидрирана, чувство кое ретко кој шампон ви го овозможува.

Експертите велат дека по користењето на мицеларен шампон нема потреба да користите регенератор, но тоа не е на одмет.

Ако сте од оние луѓе кои ја мијат косата секој ден, мицеларниот шампон е совршен избор за вас!

Можеби сакате да прочитате и за новиот тренд за убавина што би можел да владее во 2020 година.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар