Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

Многу е важно да се заштитиме од сонцето и без оглед на тоа каква кожа имаме, сите користиме производи за сончање. Многу производи за сончање содржат состојки кои можат да предизвикаат алергии или да имаат негативни ефекти, но дали постои природна заштита од сонце?

Некои луѓе се заинтересирани да направат своја крема за сончање дома, а ако и вие сте меѓу нив, тогаш погледнете кои природни состојки можат да се користат за заштита од сонцето.

1. Прополис

Оваа позната мешавина која пчелите ја собираат е една од најмоќните природни состојки за заштита од сонце. Богат е со антиоксиданти и штити од УВ зраците.

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

2. Алое вера

Алое вера е познато по своите навлажнувачки својства и здравствени придобивки за кожата. Експертите препорачуваат да го нанесете алое вера гелот 24 часа пред изложување на сонце и 2 часа по него.

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

3. Масло од морков

Ова масло често се користи во комбинација со други состојки за да обезбеди дополнителна заштита. Богато е со бета-каротин и витамини Е и А. Исто така е одлично и за заздравување на сува кожа.

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

4. Шеа путер

Шеа путерот често се користи во домашните козметички производи, бидејќи има лековити својства. Освен тоа, има и многу нежна арома, па сигурно ќе го обожавате.

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

5. Масло од семе од малини

Ова масло е една од најефикасните природни состојки за сончање. Богато е со антиоксиданти и минерали кои помагаат при различни состојби на кожата.

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

Можеби ќе ве интересираат и овие 10 кујнски трикови што ќе ви го олеснат животот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар