Кои нации спијат најдолго?

Просечното времетраење на човечкиот сон од 1970 година до денеска е во постојан пад, а овој меѓународен феномен е резултат на промената на работно време и стресниот живот. Според последните истражувања, дури 65% од Британците спијат во просек по само 6 часа и 27 минути дневно.Кои нации спијат најдолго?Доколку спиете помалку од 7 часа дневно, тоа може да резултира со бројни последици по вашето здравје, од срцеви заболувања до проблеми со помнењето и зголемување на ризикот од добивање дијабетис.

Помеѓу нациите кои најмалку спијат се и Јапонците, Корејците, Норвежаните и Швеѓаните.

Според последните истражувања, Кинезите во просек дневно спијат по нешто повеќе од 9 часа, додека Јапонците просечно по само 7 часа и 14 минути.

Шпанците исто така спаѓаат во нациите кои спијат најдолго во просек, благодарение на нивниот културолошки обичај на правење „сиеста“, односно попладневен одмор.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар