Кога надвор е ладно често одите во тоалет? Лекарите откриваат дали е тоа опасно

Кога надвор е ладно често одите во тоалет? Лекарите откриваат дали е тоа опасно

Честопати ви се случува при подолго пешачење кога надвор е ладно да ви се оди во тоалет? Не сте единствени и нека не ве загрижува тоа, затоа што причината е токму ладното време.

Кога надвор е ладно често одите во тоалет? Лекарите откриваат дали е тоа опасно

Кога ова се случува, често помислуваме дека сме настинати. Но, вистинската причина е во природниот одговор на нашето тело кога температурите надвор се ниски.

Самиот процес на исфрлање течности од телото преку мокрење предизвикано поради ладното време се вика студена диуреза, велат лекарите.

Студената диуреза може да се појави кога телесната температура ќе се намали. Биолошкиот одговор на студот е да пренасочи повеќе крв кон вашите витални органи за да ги загрее, а бубрезите ослободуваат повеќе течности за да го стабилизираат притисокот кој притоа се покачува.

И токму тој процес го зголемува производството на урина, поради што почесто уринирате во зима, објаснуваат лекарите.

Главниот начин да ја спречите ладната диуреза е добро да се облечете и да избегнувате да престојувате на ладно подолго време.

Можеби сакате да откриете и зошто би можеле да иматe болки од десната страна на стомакот и што би можело тоа да значи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар