Кефир диета: Инстант детоксикација и слабеење

За 3 дена – 2 кг помалку!

kefir-dieta-instant-detoksikacija-i-slabeenje-kafepauza.mk

Зошто кефир?

Диетите со кефир се многу популарни пред сè затоа што тој претставува многу здрава и хранлива намирница, која се користи и за терапевтски цели.

Домашниот кефир е многу подобар од купечкиот, а можете и сами да го направите. Помага во борбата против остеопорозата и остеоартритисот, ја подмладува кожата, ја подобрува состојбата на косата и ноктите, а што е најважно – содржи ниско ниво на јаглехидрати.

Докажано е дека помага дури и во борбата со депресијата.

Кефирот во себе содржи многу минерали и витамини, како витамин Д, а исто така е богат и со калциум и содржи високо ниво на протеини.

Кефирот е одличен диуретик, го помага варењето на храната, го регулира нивото на бактериите во цревата и воспоставува рамнотежа на цревната флора.

Некои експерти тврдат дека кефирот помага и во борбата против ракот и малигните клетки.

Докажано е дека го намалува нивото на холестерол во крвта.

Пример за 3-дневно мени:

Онаму каде што е дадена повеќе од една опција, изберете ја варијантата што најмногу ви одговара.

Појадок:

1. Кајгана од 2 јајца, салата од мали краставички и кафе со лажичка млеко
2. Гриз или палента со кисело млеко
3. Јајце, 1 тост лепче со путер и чај со мед

Ужина:

3 дл домашен кефир во вид на овошен јогурт

Ручек:

1. Пилешка супа, варени моркови, 100 г пилешко бело месо, салата од цвекло и парче леб
2. Супа од печурки, 3 дл манџа од месо и зеленчук и салата од свежа зелка

Ужина:

3 дл домашен кефир

Вечера:

1. 150 г риба на скара, зелена салата, чај
2. Големи печени компири и чај со мед


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар