Како правилно да се грижите за себе во текот на секоја фаза од менструалниот циклус?

Како правилно да се грижите за себе во текот на секоја фаза од менструалниот циклус?

Менструалниот циклус не го опфаќа само периодот на менструација, туку се состои од четири различни фази: менструација, фоликуларна фаза, овулација и лутеинска фаза. Во секоја фаза се случуваат различни промени, а секоја фаза треба да се разгледа во рок од една недела. Две недели преовладува високо ниво на енергија (фоликуларна и овулациска фаза) и две недели ниско ниво на енергија (лутенска фаза и менструација). Ова е важно за да го сфатите целиот циклус и да знаете што му треба на вашето тело и во која фаза од циклусот.

Како правилно да се грижите за себе во текот на секоја фаза од менструалниот циклус?

Менструација

Првата фаза од менструалниот циклус доведува до пад на нивото на прогестерон, па може да се чувствувате уморни. Во оваа фаза треба да пиете многу вода и да јадете храна богата со хранливи материи, што ќе ви помогнат во одржувањето стабилно ниво на енергија и шеќер. Се препорачува и вежбање, но не заборавајте да забавите и да се фокусирате на активности со помал интензитет.

Фоликуларна фаза

Ова е фаза кога се зголемуваат нивото на естроген и прогестерон и така се зголемува енергијата. Во оваа фаза, лесно можете да направите интензивни тренинзи и вежби за сила.

Овулација

За време на фазата на овулација се зголемува нивото на естроген и прогестерон, па затоа се чувствувате добро, имате енергија и вашиот сексуален нагон е зголемен. Ако не се обидувате да забремените, треба да бидете внимателни во овој период и да користите заштита. Обидете се да внесувате колку што е можно повеќе кељ, брокула, кромид, лук и ротквица во вашата исхрана.

Лутеинска фаза

Оваа фаза е позната како ПМС. Нивото на естроген и тестостерон се намалува, а нивото на прогестерон се зголемува за да се подготви за следниот период. Овој период носи симптоми како што се вознемиреност, промени во расположението, чувствителност на градите, подуеност, зголемување на телесната тежина и зголемен апетит. Тогаш треба да јадете повеќе свежо овошје, зеленчук и протеини со малку маснотии. Храната богата со калциум ќе ви помогне во ублажување на грчевите, а напорните тренинзи треба да ги замените со долги прошетки.

Прочитајте како да го приспособите вежбањето според менструалниот циклус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар