Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Дури и најголемите обожаватели на петунија можеби не знаеле дека постои и црна петунија, исто така наречена кадифена петунија или црна плишена петунија. Ливчињата од овој уникатен и елегантен цвет изгледаат како да се изработени од најубавo кадифе, но покрај меката страна на црната петунија, тие имаат и една „поостра“ страна – на стеблата имаат лепливи влакна што „фаќаат“ мали инсекти. На овој начин, црните петунии се хранат со апсорбирање хранливи материи по умирањето на инсектот.

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Љубителите на цвеќиња сигурно ќе забележат дека црната петунија создава прекрасен контраст со разнобојните цвеќиња и затоа оваа мистериозна убавица вреди да се додаде во вашата цветна колекција. Покрај бојата, лесно ќе ве привлечат и нејзините цветови во форма на труба, кои се создадени со цел да привлечат пеперутки во градината.

Петуниите се исклучително популарни растенија, може да се одгледуваат во саксии и да растат од средината на пролетта до средината на есента. Ако црната петунија ве воодушеви и би сакале да ја садите, треба да знаете дека семето на оваа петунија треба да се чува на ладно и суво место, без изложување на директна сончева светлина. По садењето во градината, приказната се менува затоа што на петунијата ѝ треба многу сончева светлина и богата, добро наводнувана почва.

За да може растението да цвета, овенатите цветови треба да се отстранат веднаш, а на крајот на летото треба да се отсечат до пола за да се поттикне нов раст и повторно да процветаат.

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Црна петунија: Кадифено цвеќе што создава прекрасен контраст со разнобојни цвеќиња

Погледнете ги овие дијамантски сукуленти со уникатен изглед што се лесни за одгледување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар