Правилно нанесување на ајлајнерот според обликот на очите

Правилно нанесување на ајлајнерот според обликот на очите

Кога ќе успеете да го пронајдете најдобриот начин за нанесување ајлајнер, тогаш сте го завршиле најголемиот дел од шминката. Секоја жена знае колку е тешко да се нанесе овој производ, дури и кога само изгледа коректно и пристојно. Тоа се случува бидејќи е скоро невозможно да се нанесе еднаква количина на капаците, па многумина се откажуваат пред крај и завршуваат со многу сенка за очи и повеќе слоеви маскара.

1-kako-pravilno-da-go-nanesete-ajlajnerot-spored-vashiot-oblik-na-ochi-www.kafepauza.mk_

Но, треба да заборавите на откажувањето бидејќи нанесувањето ајлајнер е чиста вежба и пракса, а тајната се крие во формата на вашите очи. Ова е водич за таа проблематика, бидејќи сега е вистинско време да научите како според обликот на вашите очи да нанесете совршена линија која уште повеќе ќе ја истакне вашата убавина.

1. Очи во облик на бадем

Искрено, луѓето со овој облик на очи имаат најголема среќа, бидејќи освен што убаво изгледаат, тие совршено се прилагодуваат на најразлични начини на шминкање. Истото важи и за нанесување на ајлајнерот, без разлика како ќе го нанесете тој ќе изгледа одлично, но сепак, класичните „мачкини очи“ ќе биде најдобриот и најубавиот избор за вас.

2. Длабоко поставени очи

Доколку вашите очи се длабоко поставени, тогаш не треба да нанесувате ајлајнер по целата должина на капакот. Најдобро би било да тргнете со сосема тенок слој кој започнува од средината на окото и да се движите кон надворешниот крај, каде што ќе ја здебелите линијата, без преголем волумен, бидејќи така окото ќе изгледа „позатворено“.

3. Очи без линија на капакот

Кога е во прашање овој облик на очи, најдобро е да исцртате што подебела линија за да биде малку повпечатлива. Слободно оставете ја линијата од ајлајнерот да биде подебела по целата своја должина, бидејќи на тој начин ќе го истакне окото.

Преминете на следната страница за останатите форми на очи…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар