Како да се ослободите од забоболката за 5 минути?

Забоболката е една од најнепријатните, најсилните и најподлите болки. Но, со помош на овој трик, забот ќе престане да ве боли, барем привремено додека да одите на забар.

kako-da-se-oslobodite-od-zabobolkata-za-5-minuti-kafepauza.mk

Едно канадско истражување од осумдесеттите години на минатиот век покажало дека забоболките можат да се отстранат или барем да се ублажат без воопшто да ја отворите устата.

Сѐ што ви е потребно е коцка мраз. Ставете ја во пределот помеѓу палецот и показалецот и нежно тријте околу 5-7 минути.

Трикот е во тоа што на овој дел од дланката се наоѓаат нервните завршетоци кои се поврзани со центарот за болка кој го контролира нивото на болка во рацете и главата. Триејќи го овој предел со лед, тој центар се блокира и болката не ја чувствуваме.

Во спроведеното истражување, дури 90% од испитаниците потврдиле дека оваа техника им ја ублажила забоболката.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар