Како да реагирате кога ќе го сретнете бившиот додека сте со сегашниот партнер?

Како да реагирате кога ќе го сретнете бившиот додека сте со сегашниот партнер?

Она за што секој човек кој влегува во врска треба да биде свесен е фактот дека ќе дојде време кога некој од минатото ќе замеша прсти. И двајцата имале минато, но што се случува кога ќе мора да се соочат со него во сегашноста?

Кога минатото ја напаѓа сегашноста

Не реагирајте бурно – Вашата нервозна реакција или изливот на љубомора кога вашиот партнер ќе се сретне со некој/а од своето минато може многу да наштети на вашата врска, но и на вашиот углед. Сигурно не би сакале да изгледате како болно љубоморна и несигурна личност. Однесувајте се природно и нормално, доколку имате некои забелешки за однесувањето на вашиот партнер, мирно кажете ги додека сте насамо.

Внимавајте на вашите движења – Доколку вие сте оние кои се среќавате со некој кој во минатото ви значел нешто, внимавајте како се однесувате во текот на средбата. Обично тоа се оние кратки средби, но и со начинот на кој го упатувате тој краток поздрав и ги кажувате тие неколку збора може да направите грешки. Не воспоставувајте голем физички контакт, не дозволувајте да ве штипка и гушка во текот на муабетот и секогаш држете го/ја вашиот сегашен партнер/ка за рака. Секако дека многу зависи од она што сте го имале со таа личност во минатото и како вашата врска завршила, но не заборавајте колку лесно можат да бидат повредени чувствата на вашиот сегашен партнер.

Зборувајте со партнерот за тоа – Мора отворено како пар да зборувате за тоа и да сте подготвени на ваквите средби, но без тоа да ви стане опсесија и да ви ја уништи сегашноста. Не е во ред постојано да зборувате за вашите партнери од минатото, но секогаш е добредојдено отворено да кажете доколку нешто ви пречи.

Она што не смеете да го заборавите е фактот дека таквите средби ќе се случат и дека не е ништо страшно. Држете до себе и однесувајте се нормално, а не извештачено и неприродно. „Кога ќе ти се јави минатото спушти му слушалка, и онака нема ништо ново да ти каже“, па така и вие, не потклекнувајте на провокации и не дозволувајте средбата со бившиот партнер да ја разниша стабилноста на вашата сегашна врска. Само запамтете доколку сè било во ред со него/неа, вашата врска воопшто немаше да доживее крај.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар