Како да ја надминете есенската депресија?

Можеби есента ве асоцира на дождови и збогување со летото, но не мора да биде така. Ова се неколку одлични начини да ја надминете депресијата во есен.

Како да ја надминете есенската депресија?

Менувањето на годишното време нè поттикнува да размислуваме за новите почетоци и нè прави креативни. Новата сезона е секогаш добар начин да внесете промена во вашето секојдневие. Тогаш зошто да не се фокусирате на позитивните страни на ова годишно време?

Декорирајте го домот

Само неколку мали декорации или разместување на мебелот навистина ќе внесат промена во вашиот дом. Внесете „есенско“ расположение во домот или канцеларијата. Клучните елементи на ваквата декорација би биле топлите бои од есенската палета. Доволни се мали промени, нова ѕидна слика, нови тапети, рамки за слики, шолји за кафе и сл. Есенската промена нека се почувствува и во вашиот двор или градина. Есенските цветови ќе ја разбијат монотонијата на тмурното време.

Како да ја надминете есенската депресија?

Во допир со природата

Есента е вистинска прилика да избегате од цивилизацијата и да дојдете во допир со природата. Одете на излет, кампување, организирајте семеен собир и уживајте во есенските пејзажи. Во таквата пригода ќе имате можност да формирате своја есенска колекција, собирајќи пожолтени лисја или есенски плодови.

Како да ја надминете есенската депресија?

Бидете креативни

Кога би направиле забава со тикви ако не во есен? Соберете ги семејството и пријателите и започнете натпревар за најубав цртеж во тиква. Ќе ја поттикнете креативноста и натпреварувачкиот дух како никогаш досега. Во тиквите лесно се гравираат најразлични форми. Којзнае, можеби ќе откриете вистински талент кај себе или кај некој друг.

Како да ја надминете есенската депресија?

Есен во вашиот плакар

Нова сезона, нови модели и креации. Време е есенската гардероба да си го заземе своето место во вашиот плакар. Искористете го слободното време за шопинг и за изработка на нови парчиња облека или накит од старите искористени работи.

Како да ја надминете есенската депресија?

Викенд-прибежиште

Есента и дождливото време се навистина романтична пригода. Време е да бидете романтични како никогаш претходно. Предложете му на вашиот/та љубен/а да заминете на викенд надвор од местото на живеење. Можеби некое планинско село вистински ќе ја разгори љубовта кон природата и секако, вашата љубов еден за друг.

Како да ја надминете есенската депресија?

Промена

Донесете цврста одлука за која порано сте немале храброст, соберете сила за некаква промена во вашиот живот. Можеби ново работно место, аплицирање за некој курс, промена на местото на живеење, промена во начинот на работа, нов проект… Имате безброј опции. Есента е сталожено годишно време, погодно за свеж почеток.

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар