Јогурт со смокви – здрава ужинка без глутен

Јогурт со смокви – здрава ужинка без глутен

Летото е синоним за смокви, а кога ќе додадете јогурт, можете да добиете одлична закуска или совршен појадок со уште неколку состојки.

Јогурт со смокви – здрава ужинка без глутен

Смокви – ова овошје е преполно со диетални влакна кои го подобруваат варењето на храната и гарантираат дека подолго време ќе се чувствувате сити.

Покрај тоа што се вкусни сами по себе, тие можат да бидат и одличен додаток или клучна состојка на многу слатко-солени деликатеси.

Смоквите се богати со витамини и минерали, од кои најзастапени се витамините А, Ц, К и Б, како и калиум, магнезиум, цинк, бакар, манган и железо.

Јогуртот и смоквите се основата на овој рецепт, а еве кои други состојки ги додадовме и како го подготвивме овој вкусен оброк.

Јогурт со смокви – здрава ужинка без глутен

Потребни состојки:
 • 75 грама суви смокви
 • Вода
 • 250 мл бадемово или кокосово млеко
 • 125 грама грчки јогурт
 • 1 помала замрзната банана
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица путер од бадем
 • 85 грама снегулки од хељда
 • 1 лажичка кокосово масло
 • ½ лажичка цимет
 • 1 лажица кокосов шеќер
 • Уште малку цимет
 • 1 лажица семе од чиа
Начин на подготовка:
 1. Исечете ги смоквите на половина, ставете ги во сад и покријте ги со вода, па додадете малку мед. Оставете да отстојат натопени 10 минути или повеќе за да бидат што помеки и посочни.
 2. Во блендер измешајте ги грчкиот јогурт, млекото, бананата, остатокот од медот и бадемовиот путер и ставете ги настрана.
 3. Во сад измешајте ги снегулките од хељда, кокосовото масло, циметот и шеќерот. Печете го ова во тава околу 5-6 минути и потоа оставете да се излади.
 4. Ставете во две чаши по 3 половини смокви и истурете го јогуртот што претходно го подготвивте. Потоа додадете уште неколку смокви. Врз нив ставете ги снегулките од хељда, циметот и чиа семето, и вашиот десерт е подготвен.
 5. Уживајте!

Јогурт со смокви – здрава ужинка без глутен

Проверете го и овој брз и лесен десерт: Посни бомбици со суво овошје.

Автор: Ана Ќурчиевска


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар