Брз и лесен десерт: Посни бомбици со суво овошје

Брз и лесен десерт: Посни бомбици со суво овошје

Одличен брз рецепт со кој ќе направите посни колачиња што ќе им се допаднат на сите.

Брз и лесен десерт: Посни бомбици со суво овошје

Потребни состојки:
  • 6 лажици суво грозје или брусница
  • 4 суви смокви
  • 6 урми
  • 4 лажици мелени бадеми
  • 2 лажици какао
  • 1 лажица лимонов сок
Начин на подготовка:

Состојките – сувото грозје, смоквите, урмите, бадемите, какаото и лимоновиот сок ставете ги во блендер и изблендирајте.

Навлажнете ги рацете и од смесата направете бомбици. Потоа извалкајте ги во малку какао и вашиот десерт е готов.

Пробајте го и овој посен колач од јаболка и ореви.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар