Јога поза која го уништува целулитот: Една вежба која ги опфаќа и бутовите и задникот

Целулитот всушност претставува вид насобрани масти кои се наоѓаат веднаш под кожата што ја прави нерамна и полна со дупчиња. Добрата вест е дека тие масти не се толку штетни како оние кои ги обвиткуваат вашите внатрешни органи. Сепак, не се естетски убави.

Јога поза која го уништува целулитот: Една вежба која ги опфаќа и бутовите и задникот

Доколку сте незадоволни од изгледот на вашите бутови и задникот, иако редовно вежбате, најдобриот начин да го намалите целулитот е да ги затегнете и да ги тонирате мускулите на колковите, задникот и бедрата. Практикувајте ја оваа поза секој ден за да се ослободите од целулитот.

1. Направете тесен расчекор. Ставете ги рацете на колковите, десната нога свиткајте ја во коленото и подигнете ја нагоре. Со лесни движења, 20 пати подигнете ја петата кон плафонот.

2. Кога ќе завршите со подигнување на петата, со десната рака фатете го десниот глужд. Повлечете ја ногата што повеќе нагоре, истовремено подигнувајќи го горниот дел од телото и левата рака во вис. Во таа положба останете 20 секунди, притоа водејќи сметка за правилното дишење.

3. Вратете се во почетната позиција, па вежбата повторете ја со другата нога.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар