Индиска крем салата со многу зеленчук

Превкусен прилог кој можете да го послужите со секаков ручек…Индиска крем салата со многу зеленчукПотребни состојки:

  • 235 г павлака
  • 1 среден морков, исечкан
  • 1 бабура (црвена, жолта или зелена), исечкана
  • 1 средна краставица, излупена и исечкана
  • 1 среден домат, исечкан
  • 1 мал кромид, ситно исечкан
  • ¼ лажиче бибер
  • ½ лажиче мелен ким
  • сол

Начин на подготовка:

1. Павлаката изматете ја со жица додека не стане пенеста.
2. Додадете ги зачините и повторно убаво измешајте.
3. Додадете го целиот зеленчук и промешајте го со павлаката.
4. Пробајте и додадете уште зачин доколку е потребно.
5. Послужете веднаш.Индиска крем салата со многу зеленчук


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар