Има пијалaк за сè: Пиво за циркулација, млеко за мускулите

Има пијалaк за сè: Пиво за циркулација, млеко за мускулите

Секој пијалак има различен ефект врз организмот, па додека еден пијалак може да има смирувачки ефект, друг ја подобрува циркулацијата на крвта и сл. Овој водич за најдобрите пијалаци за секоја ситуација е создаден од нутриционистот Никол Мекдермот.

Има пијалaк за сè: Пиво за циркулација, млеко за мускулите

Млеко за градење мускули

Млекото е одличен пијалак по тренингот бидејќи протеините што ги содржи го стимулираат растот и зајакнувањето на мускулите. Најдобро е да се избере свежо и полномасно млеко, а пиењето сурутка го има истиот ефект.

Зелен чај и сок од грејпфрут за слабеење

Овие два пијалаци имаат одличен ефект врз забрзувањето на метаболизмот, а исто така ќе го забрзаат отстранувањето на токсините од телото. Најдобро е да пиете сок од грејпфрут или чаша зелен чај наутро, пред појадокот.

Какао за закрепнување

По голем физички напор, болест или чувство на исцрпеност, добро е да пиете какао или чоколадно млеко. Овој пијалак е одличен поради поволниот однос на јаглехидрати и протеини, кои му даваат енергија на организмот.

Пиво за подобра циркулација

Кога ви е ладно и чувствувате болка во нозете во зимските месеци, добро е да пиете 250 мл пиво на ден. Овој пијалак помага да се опуштат ѕидовите на крвните садови и го забрзува протокот на крв, но важно е да не претерувате.

Сок од вишни пред трчање

Долгото трчање предизвикува замор на мускулите и недостаток на електролити. Оние кои тренираат интензивно најчесто избираат спортски енергетски пијалоци, но домашниот сок од вишни ќе го има истиот ефект, а ќе го забрза и закрепнувањето на мускулите по тренингот.

Чај од ѓумбир за желудникот

Џумбирот е одличен лек за смирување на гадењето, а бидејќи нема негативно влијание врз организмот, им се препорачува и на бремените жени. Има добро дејство врз мукозната мембрана на желудникот и на цревата и затоа се препорачува да се пие по стомачен вирус.

Чај од куркума за воспаление на грлото

Кога имате воспалено грло, важно е да пиете поголеми количини течности, бидејќи сувото грло ја влошува болката. Чајот од куркума е одличен народен лек бидејќи создава заштита на мукозните мембрани и го намалува чувството на гребење и печење.

Кокосово млеко за рани во устата

Ако имате херпес, изгореници или рани во устата, кокосовото млеко ќе ви биде од голема помош. Овој корисен пијалак дејствува како аналгетик и сојузник во борбата против габичните инфекции.

Пијалаци со алое вера за подобро варење

Алое верата е одлично решение за проблемите со запек, бидејќи ги стимулира цревата да работат и има лаксативно дејство. Можете да измешате алое вера во прав со обична вода, а најдобро е да го пиете овој пијалак на собна температура.

Јогурт за имунитет

Овој пијалок е исклучително здрав и одличен сојузник на имунитетот. Ги уништува габите и ги намалува воспалителните процеси и појавата на инфекции.

Камилица за спиење

Чајот од камилица е народен, но и докажан лек за полесно заспивање. Важно е да не го засладувате чајот бидејќи шеќерот ќе има спротивен ефект и ќе го разбуди организмот.

Лимонада за повеќе енергија

Витаминот Ц во лимонот е природен додаток за зголемување на нивото на енергија во организмот и се препорачува да го пиете веднаш по цедењето. Иако се препорачува за време на настинка, експертите истакнуваат дека е доцна и дека треба да го пиете лимонот порано за да го зајакнете имунитетот.

Смуди со банана за мамурлак

Пиењето алкохол предизвикува дехидратација и губење на витамини и минерали. Со цел да се воспостави рамнотежа во организмот, добро е да пиете вода, но уште подобро е да направите смуди со банана, богато со витамин Б и калиум.

Вода за лош здив

Најчест виновник за непријатниот здив е дехидрираноста, што го стимулира растот на бактериите во устата. Другите пијалаци може да ја влошат ситуацијата со нарушување на природната pH-вредност во устата.

Вода со сода бикарбона за подуеност

Ако имате болки во стомакот, подуеност и гасови, првата помош доаѓа во форма на сода бикарбона. Измешајте 1/4 лажичка сода бикарбона во 200 мл вода.

Сок од кисели краставички за грчеви во мускулите

Иако не е многу вкусен пијалак, течноста од киселите краставички помага да се намалат болните грчеви во нозете. Помага да се излачува вода од телото и ја чисти крвта од киселини.

Прочитајте како вашиот омилен пијалак ги открива овие 7 интригантни работи за вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар