Хит пијалак за ова лето: Рецепт за кремаста лимонада со ананас

Хит пијалак за ова лето: Рецепт за кремаста лимонада со ананас

Кремастата, освежителната и едноставната лимонада ја должи својата сладост на благото кондензирано млеко, како и на сокот од ананас.

Хит пијалак за ова лето: Рецепт за кремаста лимонада со ананас

Потребни состојки:

  • 6 лимони
  • 60 милилитри благо кондензирано млеко
  • 200 мл сок од ананас
  • 100 грама шеќер
  • 500 мл вода
  • ситен мраз

Начин на подготовка:

1. Ставете го мразот во бокал од 2 литри. Исечете 2 лимони на тенки парчиња и ставете ги во бокалот со мраз.

2. Исцедете 4 лимони и измешајте ги млекото, сокот од ананас и шеќерот. Мешајте додека не се раствори шеќерот.

3. Истурете го сокот од лимон и ананас над мразот. Наполнете го бокалот со вода и мешајте додека не се соедини смесата.

Погледнете го и овој рецепт за домашен ликер од јагоди – пијалак што освојува со неодоливата арома.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар