Готов за 5 минути: Здрав појадок со зелено смуди

Готов за 5 минути: Здрав појадок со зелено смуди

Денес ви споделуваме неколку совети за зелено смуди – лесен и здрав појадок кој е готов за само 5 минути!

Готов за 5 минути: Здрав појадок со зелено смуди

За многумина од нас утрото значи рано станување, брзање на работа, подготвување на децата за во училиште или градинка и подготовка на појадок кој не само што ќе биде брз туку и здрав! Нутриционистите го пронашле идеалниот рецепт за појадок. Станува збор за зелен кашест сок од лиснат зеленчук, полн со витамини, минерали, влакна, хлорофил и амино киселини. За да го „маскирате“ мирисот на зеленчукот, препорачливо е да го измешате зеленчукот во блендер со овошје.

Зелениот кашест сок се одликува со следните придобивки:

 • вкусен и лесен
 • полн со витамини, минерали и растителни влакна
 • брзо се подготвува
 • сите членови на семејството можат да го пијат
 • го подобрува изгледот на кожата, косата и ноктите
 • ја дава потребната енергија
 • овозможува природно губење на тежината
 • го подобрува расположението
 • му ги дава на телото сите потребни хранливи материи
 • го спречува стареењето на клетките и го намалува ризикот од појава на рак
 • го нормализира варењето
 • ја подобрува меморијата, бистрината на умот и концентрацијата

Дали е здраво да се мешаат овошје и зеленчук?

Сте слушнале дека комбинирањето на овошје и зеленчук не е здраво. Но зошто е тоа така? Тоа е затоа што овошјето лесно се вари, додека повеќето зеленчуци содржат скроб, за кој е потребно подолго време да се вари.

Поради комбинацијата на такви некомпатибилни намирници, храната подолго се задржува во стомакот, што може да предизвика надуеност, гасови, а понекогаш и запек. Но, постои еден исклучок од ова правило – зелениот лиснат зеленчук. Не содржи скроб и лесно може да се комбинира не само со овошје, туку и со било кој друг вид на храна. Во продолжение ви споделуваме неколку рецепти за зелено смуди.

Рецепти за зелени смуди со спанаќ

Потребни состојки:

 • 1 банана
 • 300 милилитри вода
 • 100 грама шумско овошје (свежо или замрзнато)
 • 2-3 листови спанаќ
 • 1 лажица кафеав шеќер или јаворов сируп (по желба)

Сите состојки се ставаат во блендер и се мешаат 1-2 минути. Испијте го сокот веднаш, во мали голтки. Оваа количина на сок е доволна за 1 оброк за едно лице. Едноставно не можете да погрешите со овој рецепт: има одличен вкус, а и на децата ќе им се допадне. Покрај тоа, можете да го замените шумското овошје со кое било друго овошје (освен лубеница и диња), а наместо спанаќ можете да употребите кељ, салата или друг зелен лиснат зеленчук.

Смуди од зелена салата

Подготовката е иста: состојките се ставаат во блендер и се мелат додека не добиете еднолична смеса.

Боровинки и зелена салата

Потребни состојки:

 • зелена салата, исечкана на коцки
 • 1 зрела банана
 • 1 чаша боровинки, свежи или замрзнати
 • 1/2 чаша манго
 • 1 1/2 чаши вода

Цреша и зелена салата

Потребни состојки:

 • зелена салата, исечкана на поголеми коцки
 • 1/2 чаша боровинки
 • 1/2 чаша манго
 • 1/2 чаша цреши без јазли
 • 1 1/2 чаши вода

Јагоди и зелена салата

Потребни состојки:

 • 1 чаша јагоди
 • 2 банани
 • зелена салата
 • 1 1/2 чаши вода

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог за здрав појадок, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за ова смуди што ќе ви даде многу енергија.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар