Го штити вашето срце и ги топи вишокот масти: Рецепт за смуди од домати

Го штити вашето срце и ги топи вишокот масти: Рецепт за смуди од домати

Доматот го нормализира метаболизмот бидејќи содржи големо количество витамин Б. Тој содржи голема количина хранливи материи и минерали како што се калиумот, фосфорот, калциумот и цинкот. Во хемискиот состав на доматот се пронајдени три антиоксиданти кои ефикасно се борат и го заштитуваат телото од ултравиолетовите зрачења.

Потребни состојки:
  • 4 домати
  • 120 милилитри сок од домати
  • 1 морков
  • 1 целер
  • 1/4 лажичка црн бибер
  • 6 коцки мраз
  • 2 лажички сок од лимон
  • Малку сол
Начин на подготовка:

Ставете сè во блендер и измешајте ја смесата, а потоа оставете ја во фрижидер на 20-тина минути. Уживајте во овој освежителен пијалак за време на топлите летни денови!

Дали знаевте и дека овошјето и зеленчукот со црвена боја се вистински чувари на вашето здравје?

Автор: Ана Патриклиева


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар