Експертски совети: Како да ги зголемите усните?

Експертски совети: Како да ги зголемите усните?

Како да ги зголемите усните во домашни услови? Според стилистката за разубавување Кејти Џејн Хјуз од Њујорк, зголемувањето на усните едноставно вклучува создавање мали сенки на одредени места со што тие изгледаат поголеми отколку што всушност се.

Експертски совети: Како да ги зголемите усните?

Според неа, ако погледнете каде усните природно се поткреваат или каде природно се спуштаат, треба само да ги истакнете овие сенки како кога нанесувате бронзер на образите.

Еве неколку совети и трикови кои ќе ви помогнат да го постигнете токму тоа:

Означете го купидоновиот лак

Купидоновиот лак е врвот на усните во форма на срце. Кај некои тој е подефиниран (како на пример кај Ријана), а кај други е посуптилен. Ако нанесувате хајлајтер (не претерувајте), тоа ќе ви помогне при процесот на исцртување на усните.

Кога ќе го исцртате купидоновиот лак, тоа ќе ви помогне да го привлечете вниманието кон усните и да ја поткренете и зголемите формата на устата. За да се истакне тоа мало и прецизно подрачје треба да користите четка за нанесување сенки и хајлајтер.

Изберете ја вистинската нијанса на облоги за усни

Ова би можело да биде најтешкиот дел. Експертите предлагаат почетниците да изберат сенка на молив што одговара на бојата на работ на нивните усни. Се препорачува следново: кармин во нијанса која е за 3 тонови потемна од кожата и молив за усни со неутрални тонови.

Фокусирајте се на средината на усните

Заокружете ја горната усна линија од која било страна – наместо да ја следите природната линија на усните и поврзете го просторот помеѓу купидоновиот лак и остатокот од усните за да создадете илузија на подигнати усни. Кога работите на долната усна, само поминете ја средината на усната за да создадете густа, волуменозна форма на срце.

Хјуз исто така препорачува да се засенчат аглите и дното на усните со прав или крем за контурирање, за средината да изгледа поизразено и поцелосно. Лично, омилен начин да го направите ова е да го покриете купидоновиот лак и долната усна (во средниот дел), а потоа повлечете линија кон природната форма на усните.

Можеби сакате да ги дознаете и грешките во шминкањето кои ги прават жените со зелени очи.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар