Експертите за убавина објаснуваат: Еве како правилно да нанесете крем за лице

Експертите за убавина објаснуваат: Еве како правилно да нанесете крем за лице

Ако мислевте дека не е важно како го нанесувавте производот за нега на лице, не сте во право. Експертите за убавина сметаат дека апликацијата зависи најмногу од тоа кој производ го применуваме.

Експертите за убавина објаснуваат: Еве како правилно да нанесете крем за лице

На пример, серумот секогаш треба да се притиска на кожата со дланка, никогаш не треба да се размачкува, а кремот за лице треба да се притисне со дланката на раката или да се стави на кожата со врвовите на прстите.

Можеби звучи чудно што не треба да го размачкувате кремот на кожата, но исто така треба да обрнете внимание на тоа колку е густ кремот што го нанесувате. Допирањето и притискањето на кожата нема да ја повлече и истегне, а брчките што се веќе на лицето нема да се зголемуваат толку брзо. Овие два начина на апликација се многу попријатни за кожата.

Добро е да се загрее производот помеѓу дланките пред да се нанесе на кожата, бидејќи кожата ќе го апсорбира полесно, а со притискање производот продира подлабоко во кожата, што е секако одлично, а исто така обезбедува и порамномерна апликација.

Франческа Фуско е козметички дерматолог и објаснува зошто овие начини се најдобри. Таа вели дека тие го „мешаат“ вашиот лимфен систем. Ако го ставите кремот по целото лице, случајно може да го притиснете протокот на лимфниот систем, што може да предизвика „надуенo“ лице, особено околу очите.

Можеби ќе сакате да го пробате овој лесен есенски пилинг за тело од тиква.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар