Едноставен водич кој открива дали вашата врска може да преживее неверство

Неверството боли, но и покрај него, многу бракови успеваат со тек на време да станат уште посилни. Дали помеѓу нив е и вашиот?

1-ednostaven-vodich-koj-otkriva-dali-vashata-vrska-mozhe-da-prezhivee-neverstvo-www.kafepauza.mk_

Една од многуте прашања кои се наоѓа во главата на многу парови е – „Дали бракот може да го преживее неверството?“

Краткиот одговор би гласел: ДА. Меѓутоа тоа е вистина само доколку во врската можете да препознаете некои од овие знаци кои укажуваат на тоа дека таа е посилна дури и од неверството:

 • Секојдневно гледате работи кои јасно ви велат дека е возможно повторно да изградите доверба помеѓу вас двајца – под услов дека аферата е целосно завршена.
 • Сите контакти со личност со која партнерот извршил неверство се прекинати.
 • Партнерот ве известува за сите обиди на личноста со која извршил неверство да го контактира.
 • Партнерот напорно работи за повторно да ја обнови вашата врска.
 • Давате сѐ од себе за повторно да воспоставите доверба помеѓу вас.
 • Партнерот учи како да биде трпелив кога ќе се појават вашите сомнежи во врска со тоа дека повторно нешто не е како што треба.
 • Партнерот е трпелив кога е потребно да одговори на вашите прашања, иако има чувство дека го направил тоа веќе неколкупати.
 • Не е толку обземан со срам заради тоа што го направил за да не може да ви помогне да излезете на крај со вашите проблеми.

2-ednostaven-vodich-koj-otkriva-dali-vashata-vrska-mozhe-da-prezhivee-neverstvo-www.kafepauza.mk_

Ако двајцата сакате успешно да се изборите со болката која неверството ја предизвикува, постојат и одредени работи кои личноста која го направила неверството мора да ги направи:

 • Морате да имате целосна доверба во партнерот.
 • Исто така, морате да знаете дека ќе има моменти кога партнерот нема да биде 100% сигурен во вас.
 • Обидете се да сфатите сѐ во врска со тоа зошто дошло до неверство, но без меѓусебно обвинување.
 • Направете сѐ што можете за повторно да ја поставите врската на здрави нозе.

Секако, неверството може да го разниша и најстабилниот однос, а пред да простите, погледнете кои прашања треба да ги поставите пред да простите неверство.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар