Две состојки за да се ослободите од настинката во два дена

Дали сте знаеле дека со само две состојки и една едноставна постапка можете да се решите од настинката за само два дена? Решението се крие во вашата кујна, па време е да го испробате овој едноставен рецепт.

Две состојки за да се ослободите од настинката во два дена

Благодетите од медот на сите ни се добро познати, а циметот се смета за еден од најздравите зачини. Сепак најбомбастична е комбинацијата од овие две состојки, особено кога станува збор за настинка.

Овој напиток ќе ви го зајакне имунитетот, помага при умор, хронично кашлање, настинки и ги прочистува синусите. Двете состојки делуваат антивирусно, антибактериски и портив-воспалително од различни видови габични инфекции.

Потребни состојки:
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици цимет во прав
Начин на подготовка:

1. Во еден децилитар млака вода помешајте ја смесата додека не се стопи.

2. Напитокот пијте го два пати дневно, најдобро три дена по ред.

3. Можете смесата да ја консумирате без вода.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар