Џус од лубеница

Лубеницата без исклучок е најосвежителното овошје во лето. Овој џус може да си го направите секогаш кога ќе ви треба вистинско ладно освежување, а ќе биде огромно изненадување за пријателите и блиските.

Џус од лубеница

Потребно е:
  • половина лубеница, исчистена од семките и исечена на коцки
  • половина лажиче ѓумбир во прав
  • 3 лажици мед
  • 120 мл сок од лимон
  • прстофат црн бибер во прав
  • коцки мраз
Подготовка:

Во блендер ставете ги коцките лубеница заедно со сокот од лимон, медот и зачините. Миксајте додека да се соединат сите состојки. Сервирајте во високи чаши со неколку коцки мраз и ливчиња од нане.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар