Дали страдате од синдром на карантински мозок?

Дали страдате од синдром на карантински мозок?

Дали го зедовте телефонот за да повикате пријател за нешто важно, но завршивте гледајќи видеа на Интернет доволно долго за да заборавите зошто го зедовте телефонот пред сè? Експертите ова го нарекуваат карантински мозок и сметаат дека претставува промена на нашето спознание за време на карантин. Со континуирана работа од домашни сценарија низ месеци, излегувањето од оваа сложена состојба на умот, велат експертите, ќе бара некое свесно преуредување.

Дали страдате од синдром на карантински мозок?

Еден психолог објаснува дека во минатото, истражувањата и експериментите за социјална изолација докажаа влијание врз донесувањето одлуки, има промени во личноста, се зголемува на нивото на стрес и има помала обработка на емоциите. КОВИД-19 го донесе карантинот и социјалното дистанцирање, но ние сме социјални суштества и недостатокот на човечки контакт заедно со многу поинаков вид рутина во ѕидовите на домот може да има долгорочно влијание врз когнитивните способности на една личност. Неизвесноста, непредвидливоста и досадата за жал се едни од најчестите поплаки што ги имале луѓето во текот на минатата година. Неодамнешното истражување исто така наведува дека оддалечувањето од она што е рутина резултирало во губење на „временските знаци“. На пример, идејата да имате слободен викенд е обично пауза од напорниот работен ден, но кога викендот и работниот ден од неделата ќе почнат да изгледаат исто, тоа постепено ви го одвлекува вниманието и ја нарушува вашата способност да забележувате разлики дури и во вашите најредовни активности.

Наполнете го вашиот поспан мозок со едноставни чекори.

Карантински мозок е психолошко влијание што карантинскиот период го имал врз вашиот мозок, ум и вашата емоционална состојба. Наполнете го вашиот поспан мозок со едноставни чекори:

1. Започнете со поврзување со луѓе, дури и преку Интернет.

2. Одржувајте добра физичка и психолошка хигиена.

3. Оставете малку време од денот само за себе.

4. Грижата за себе треба да ви биде приоритет.

5. Медитацијата помага да се смират умот и нервите.

6. Побарајте помош и изградете проактивен став кога ќе го сторите тоа.

7. Обидете се да се прилагодите на вашата рутина која ја имавте пред пандемијата.

Прочитајте и за овие ајурведски домашни лекови за лесни симптоми на КОВИД-19 (кашлица, треска и замор) од aјурведски експерт.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар