Чоколаден сончоглед: Прекрасен цвет со посебна убавина

Чоколаден сончоглед: Прекрасен цвет со посебна убавина

Овој сончоглед може да има од темнокафена до бордо нијанса, а исто како обичниот сончоглед, најмногу му треба сонце.

Чоколаден сончоглед: Прекрасен цвет со посебна убавина

Поради својата кафеава боја, чоколадниот сончоглед совршено би се вклопил во есенската атмосфера, но исто како класичниот жолт сончоглед, тој цвета во лето и овенува при првиот мраз. Ливчињата на овој цвет може да бидат во различни нијанси, така што главата на цветот може да има темнокафеава боја, а кон крајот цветовите имаат посветла нијанса на бордо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by cookthebooth (@cookthebooth)

Овој сончоглед може да порасне од 120 до 150 центиметри во висина, а цветовите може да достигнат дијаметар од 10 до 15 центиметри. Се разбира, треба да го засадите на место каде што ќе има многу сонце.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jay (@jaysgardenjournal)

Погледнете кои 5 растенија ќе успеат дури и ако ги запоставите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар