Чоколаден леб од банани со јаболка и ореви: Неодоливо божествен вкус кој се памети

Чоколаден леб од банани со јаболка и ореви: Неодоливо божествен вкус кој се памети

Ви предлагаме рецепт за едноставно и вкусно насладување. Овој леб може да биде совршена ужинка или појадок за вас и вашите деца!

Чоколаден леб од банани со јаболка и ореви: Неодоливо божествен вкус кој се памети

Потребни состојки:

 • 140 грама брашно
 • 70 грама какао во прав
 • 50 грама шеќер
 • 2 лажици мед
 • 2 зрели банани
 • 1 јаболко
 • 1 јајце
 • 50 грама путер
 • 5 лажици масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 пакетче прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 50 г темно чоколадо
 • 100 грама ореви

Начин на подготовка:

 1. Просејте го брашното со какао во прав и прашок за печиво.
 2. Иситнете ги оревите и чоколадото и оставете половина од нив за декорација.
 3. Растопете го путерот.
 4. Изматете го јајцето со шеќерот.
 5. Додајте го екстрактот од ванила, медот, солта, растопениот путер и маслото.
 6. Изгмечете ги бананите со вилушка и излупете го и изрендајте го јаболкото.
 7. Додајте ги во смесата со јајце, а потоа додадете ги сувите состојки и добро измешајте.
 8. Користејќи шпатула, промешајте и додајте ги и половината од сечканите ореви и чоколадото.
 9. Смесата ставете ја во калап обложен со хартија за печење.
 10. Наросете со остатокот од чоколадото и ореви.
 11. Печете 50 минути на температура од 180 ᵒC.
 12. Изладете го колачот и украсете го по желба премачкувајќи го со мед и наросувајќи го со ореви.

Можеби сакате да го прочитате и рецептот за божествен колач од портокал и палента.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар