Брзо, лесно и вкусно: Ладни сендвичи со краставица

Брзо, лесно и вкусно: Ладни сендвичи со краставица

За да ги направите овие сендвичи, треба да ја исечете краставицата многу тенко за да добиете совршен изглед. Ако планирате мала забава, овие сендвичи се задолжителни.

Брзо, лесно и вкусно: Ладни сендвичи со краставица

Потребни состојки:

  • 2 средни краставици
  • 120 г крем сирење
  • 1 лажичка мелени пиперчиња
  • 1/2 лажичка кора од лимон
  • сол по вкус
  • 4-6 парчиња мек бел леб

Начин на подготовка:

  1. Исечете ги краевите на краставицата, а потоа исечете ја на долки и тенки ленти. Доволно тенки за да можете да гледате преку нив.
  2. Во мал сад измешајте го крем сирењето, пиперчињата, кората од лимон и солта.
  3. Земете едно парче леб и ставете од намазот со сирењето. Потоа додадете едно парче краставица дијагонално на аголот на лебот. Повторете го, совпаѓајќи ги зелените краеви заедно. Направете го истото со сите парчиња леб.
  4. Отсечете ја кората од лебот и направете уредни квадрати. Оставете да отстојат во фрижидер. Служете ги ладни и уживајте!

Можеби ќе ве интересираат и овие 10 трикови за ручекот да изгледа како да е од најдобриот ресторан.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар