Борба против анемија: Супа од спанаќ што ќе ви го наполни телото со железо

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да го освежите организмот со железо. Гледајте на неа како нешто што се подготвува брзо, и што ќе ви го покачи здравјето на сосема ново ниво. Добар апетит!

Потребни состојки:
  • 950 милилитри вода или органска растителна основа
  • 450 милилитри свеж органски спанаќ
  • Морска сол
  • Мускатно оревче
Начин на подготовка:

Зовријте ја водата или растителната основа во поголем лонец, па додајте го измиениот спанаќ. Варете уште една минута, па ставете ги состојките во блендер и добро изматете. Кога ќе добиете хомогена смеса посолете и изрендајте малку мускатно оревче.

Пилешка супа, мед, масло: Кои домашни лекови навистина помагаат?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар