Банана тирамису: Кремасто и сочно совршенство што не се заборава

Банана тирамису: Кремасто и сочно совршенство што не се заборава

Комбинацијата на банана и кокос ќе ги разбуди сите ваши сетила.

Банана тирамису: Кремасто и сочно совршенство што не се заборава

Потребни состојки:

  • 4 банани
  • 500 грама сирење маскарпоне
  • прстофат сол
  • 80 грама шеќер во прав
  • 3 јајца
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 пакувања пишкоти
  • ¼ литар кокосово млеко
  • ¼ литар кокосов ликер

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата, шеќерот, солта и ванилиниот шеќер за да добиете пенеста смеса. Потоа, додајте го маскарпонето, лажичка по лажичка.

Измешајте ги млекото и ликерот од кокос и натопете ги пишкотите. Наредете ги на сад за печење или во чаша за десерт и додајте ги кремот и исечканите банани. Завршниот слој треба да биде крем.

Оставете го тирамисуто да отстои во фрижидер во текот на ноќта. Пред послужување, посипете го десертот со какао во прав.

Погледнете како да направите солени вафли со тиквички за секоја пригода.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар