Англиски колачиња

Англиски колачиња

Автор: Марија Дукоска

За сите обожаватели на кафето, еве предлог-рецепт за брзо и едноставно слатко задоволство. Станува збор за колачиња, коишто ќе измамат насмевка на сечие лице. Брзи за подготовка, сè што ви треба е да издвоите еден час за подоцна да ги изненадите вашите пријатели со нешто уникатно.

Англиски колачиња

Потребни состојки:
 • 250 г маргарин
 • 170 г шеќер
 • 100 г чоколадо сецкано на коцкички
 • 100 г мелени ореви (може и лешници)
 • 450 г брашно
 • 100 г суво грозје (или некое друго суво овошје)
 • 2 јајца
 • 1 пециво
Начин на подготовка:

Сите состојки се замесуваат. Потоа тестото се плеска и се рассукува. На крај, со модли се сечат фигури и се печат.

Англиски колачиња


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. miki Reply

  na kolku stepeni i kolku vreme?

  • Јоле Reply

   јас ги пробав .. на 120 степени околу 15 мин .. мн се убави

 2. katerina Reply

  Mnogu se slatki…posebno akoavi drug a vie samo gi degustirate.

 3. Маја Reply

  Подобро е на повисока температура (200-220 степени) и помалку време, зошто на ниска температура повеќе ќе ви се исушат.

Остави коментар