Ако вашиот работодавец ви ги каже овие 5 реченици, не сте ја добиле работата

Ако вашиот работодавец ви ги каже овие 5 реченици, не сте ја добиле работата

Аплицирањето за работа и одењето на интервју обично може да биде многу стресно додека вие како соговорник трошите многу време и труд обидувајќи се да погодите дали му се допаѓате на работодавецот или не. Дури и по интервјуто, обично размислувате за сите важни работи што требаше да ги кажете, но заборавивте да ги споменете. Постојат неколку очигледни знаци што може да ви откријат што мисли вашиот работодавец за вас. Ако ви ги каже овие пет работи, тоа веројатно значи дека не сте ја добиле работата:

Ако вашиот работодавец ви ги каже овие 5 реченици, не сте ја добиле работата

1. Ќе бидеме во контакт

Оваа фраза може да биде искрена, но обично значи: „Не сакам да ги повредам вашите чувства, но немам намера да ви понудам работа“. Ова е фраза што ја користат работодавците и исто така нуди чувство на посветеност.

Кога работодавецот е возбуден за кандидатот, обично кажува нешто поконкретно, како на пример, „До петок треба да знаеме кој е најдобриот кандидат и ќе ве известите веднаш штом ќе одлучиме“. Општиот одговор обично значи негативно мислење за кандидатот – колку е поконкретен одговорот, толку се поголеми вашите шанси.

2. Имаме уште многу други кандидати за разговор

Кога ќе го слушнете ова, обично може да се толкува како: „Не надевајте се премногу“. Со други зборови, работодавецот ви кажува дека никогаш веќе нема да се чуете. Потребно е да се интервјуира неопределен број кандидати, а очигледно е дека вие не сте вистинскиот.

3. Може ли да ви дадам совет?

Ако сте вистинскиот кандидат за работното место, нема потреба од дополнителен совет. Ако менаџерот за вработување сака да ви даде совет на крајот од интервјуто, тоа значи дека му се допаѓате, но нема шанси да ја добиете работата ако не направите нешто поразлично.

Ако менаџерот е подготвен да одвои време да ви биде ментор или да ви понуди бесплатен совет, прифатете го. Тоа значи дека може да имате шанса во иднина ако продолжите да напредувате.

4. На таа позиција ги вработуваме само најдобрите

Со други зборови: „Не разочарувајте се ако не ви се јавиме, ние ги вработуваме само најдобрите од најдобрите“. Во овој случај, работодавецот не сака да ги повреди чувствата на кандидатот, но не може да го вработи секого. Изјавата дека ги вработуваат само најдобрите кандидати подразбира дека нема ништо лошо во вас само затоа што не сте ја добиле работата.

5. Како што знаете, ги проверуваме профилите на социјалните мрежи на секој потенцијален вработен

Кога реченицата започнува на овој начин, крајот веројатно нема да биде добар. Ако ви откријат некои од процесите што се одвиваат во позадина, тоа е начин да ви кажат: „Треба да знаете дека нема да ги поминете нашите проверки“.

За да избегнете непријатности во иднина, не заборавајте да ги уредите профилите на социјалните мрежи и да внимавате што објавувате на нив бидејќи вашиот сегашен или иден работодавец ќе провери колку сте одговорни.

Погледнете кои грешки во изгледот го спречуваат напредувањето во кариерата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар