Грешки во изгледот што го спречуваат напредувањето во кариерата

Грешки во изгледот што го спречуваат напредувањето во кариерата

Ако имате цел што сакате да ја постигнете на работното место, обрнете внимание на вашиот изглед и на одредени трендови за убавина. Современите трендови за убавина ја кријат природната убавина, па сè што гледате на модните писти не е соодветно за во канцеларија, особено ако сакате да напредувате. Во продолжение погледнете кои грешки можат лесно да го спречат вашето напредување во кариерата.

Грешки во изгледот што го спречуваат напредувањето во кариерата

Премногу темен тен

Летото е кратко, никогаш не ви е доста од сонцето и никој не сака да има блед тен. Сепак, ако шетате низ канцеларијата цела година со портокалова боја на кожата и ги нервирате колегите заради тоа, вашите можности за напредување се многу мали. Современите работодавци претпочитаат да ги унапредуваат вработените со добар вкус, особено ако вашата професија е поврзана со комуникација со луѓе. Ако сакате да напредувате, изберете соодветна нијанса на бронзер – неколку нијанси посветла од вашиот природен тен со златен сјај, а не жолт.

Неприродни веѓи

Бујните веѓи станаа многу популарни, но понекогаш изгледаат застрашувачки, а очите одбивни. Не дозволувајте да паднете на овој тренд, па ако сакате кариера, изберете експерт кој ќе ги направи вашите веѓи да изгледаат природно и неодоливо.

Неуредна коса

Несредената фризура и нечистата коса ги одвраќаат другите од вас, а ако вашиот работодавец е жена, тогаш дополнително треба да обрнете внимание на косата. Вашиот шеф размислува вака: „Ако не се труди да изгледа добро на работа, тоа значи дека работата не ѝ е важна, па зошто би ја унапредил“.

Неуредни раце и нокти

Неиздепилираните раце и долгите нокти изгледаат страшно. Одете во салон за убавина и потрудете се вашите нокти да изгледаат уредно, а маникирот секогаш да изгледа свежо.

Прочитајте на што треба да внимавате ако имате видео-состанок од дома.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар