Ако не знаете што да правите со остатокот од шпагетите, можете да подготвите мафини!

Ако не знаете што да правите со остатокот од шпагетите, можете да подготвите мафини!

Дали ви останаа шпагети од ручекот? Со остатоците можете да направите многу работи, како што се овие вкусни мафини!

Ако не знаете што да правите со остатокот од шпагетите, можете да подготвите мафини!

Потребни состојки:

  • варени шпагети
  • преостанат сос
  • јајца
  • рендан кашкавал

Начин на подготовка:

1. Со лажица или кујнски ножици, исечете ги сварените шпагети на помали парчиња за полесно да ги ставите во калапите за мафини.

2. Измешајте ги тестенините со сосот и измешајте ги јајцата што ќе ја спојат целата смеса. Користете барем едно јајце на околу 300 гр варени тестенини.

3. Подмачкајте го калапот за мафини со масло, а потоа ставете ја смесата со шпагети. Важно е добро да се притисне смесата во калапот за да не се распадне по отстранувањето.

4. Ставете ги мафините во загреана рерна на 180 степени Целзиусови околу осум до десет минути, или додека рабовите не станат крцкави.

5. Извадете го калапот од рерна, посипете малку рендан кашкавал над секој мафин, па вратете ги во рерната и печете додека не се стопи кашкавалот.

Прочитајте и за овие 5 идеи за кроасани-сендвичи што би ги јаделе во кое било време од денот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар