8 здрави намирници со кои не треба да претерувате

8 здрави намирници со кои не треба да претерувате

Луѓето се повеќе се свесни за важноста на здравата исхрана, но поради тоа тие честопати претерано консумираат само еден производ. Сепак, дури и при консумирање на некои супер храни не треба да претерувате, бидејќи тие едноставно не можат да ги понудат сите хранливи материи што му се потребни на вашето тело.

1. Морков

Морковот е полн со бета-каротен, а тоа вашето тело го го претвора во витамин А. За жал, вишокот бета-каротен во вашето тело може да предизвика каротенемија, болест што предизвикува жолтеникава боја на кожата.

8 здрави намирници со кои не треба да претерувате

2. Комбуха

Комбуха е кинески пијалак кој е многу добар за вашиот дигестивен систем. Сепак, содржи и соединение наречено FODMAP – нуспроизвод на ферментација на квасец, кој доколку се консумира во големи количини, може да предизвика надуеност и тешко варење.

3. Премногу вода

Премногу вода може да создаде електролитен дисбаланс со испраќање на количина на натриум што бубрезите повеќе не можат да ја процесираат. Следната последица, во екстремни случаи, е акумулација на вода во мозокот, предизвикувајќи оток и зголемување на притисокот.

4. Авокадо

Авокадото содржи влакна и голема количина витамини. Исто така, може да помогне во намалување на лошиот холестерол и одржување на клетките поради неговата висока содржина на мононезаситени масти. Едно авокадо содржи 240 калории, што е 10 до 20 проценти од идеалниот внес на калории за една личност, а јадењето премногу калории може да доведе до проблеми со запушените артерии. Консумирајте околу половина или едно авокадо на ден.

5. Цвекло

Цвеклото е одличен извор на витамини и минерали. Тоа помага при намалување на крвниот притисок, но избегнувајте да го комбинирате со месо.

6. Морски алги

Морските алги се редок пример на производи од неживотинско потекло кои се богати со витамин Б12, што ги прави одлична замена за месо во веганска и вегетаријанска диета. Тие исто така можат да ви помогнат да во намалувањето на непосакуваната телесна тежина затоа што содржат јод и растителни влакна. Сепак, големиот внес на јод може да доведе до проблеми со тироидната жлезда, па дури и до зголемување на телесната тежина. Морските алги, исто така, можат да содржат големи количини на тешки метали, во зависност од тоа каде пораснале.

7. Соја

Сојата е богата со хранливи материи, како што се витамини од групата Б, растителни влакна, калиум, магнезиум и високо квалитетни протеини. Ги содржи сите 9 есенцијални аминокиселини кои телото не може да ги создаде. Но, ако неодамна сте ја смениле вашата исхрана поради проблеми со тироидната жлезда, пазете се: сојата може да им пречи на хормонални лекови што се користат за лекување на хипотироидизам кај пациенти.

8. Чиа семе

Иако се знае дека чиа семето е супер храна поради нивната висока содржина на омега-3 масни киселини, досега не се пронајдени докази за нивните здравствени придобивки. Омега-3 што се наоѓа во семето чиа е потешко да се апсорбира од оној што го обезбедува лососот. Покрај тоа, 100 грама семе од чиа содржи околу 500 калории, што е приближно калории содржани во еден хамбургер.

Прочитајте кои 7 намирници што може да ви помогнат во борбата против целулитот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар