7 супер производи кои ги зголемуваат концентрацијата и продуктивноста

7 супер производи кои ги зголемуваат концентрацијата и продуктивноста

Дали ви е тешко да се сконцентрирате? Причината поради која паѓа вашата концентрација најверојатно лежи во недоволното внесување на витамин Е. За среќа, него може да го пронајдете во омилените производи и на тој начин да ја подобрите вашата продуктивност на работното место или да концентрацијата во текот на учењето.

1-7-super-proizvodi-koi-ja-zgolemuvaat-koncentracijata-i-produktivnosta-www.kafepauza.mk_

1. Кафе

Сите ние сакаме кафе, неговиот мирис и вкус кој нè освежува. Нашиот ден никогаш не започнува без шолја утринско кафе. Кофеинот кој го содржи го зголемува нивото на кислород во крвта, нè прави повнимателни и ни помага да се фокусираме.

2. Јајца

Јајцето е еден од производите кој ни помага да се фокусираме. Соединението кое е присутно во јајцата – холин, е одговорно за јакнење на концентрацијата.

3. Цвекло

Цвеклото е сладок зеленчук кој е одличен за нашиот мозок! Тоа ги унапредува когнитивните способности и ги подобрува фокусот и концентрацијата.

4. Темно чоколадо

Консумирањето неколку коцки темно чоколадо секој ден, дефинитивно може да ги подобри вашиот фокус и концентрација. Темното чоколадо содржи кофеин и ја зголемува будноста, а магнезиумот, кој исто така е присутен во него, ви помага да го исфрлите стресот.

2-7-super-proizvodi-koi-ja-zgolemuvaat-koncentracijata-i-produktivnosta-www.kafepauza.mk_

5. Ореви

Според едно неодамнешно истражување, оревите можат да ја подобрат концентрацијата. Витамините и минералите присутни во оревите имаат способност да ги зголемат меморијата и концентрацијата.

6. Банана

Бананата исто така помага во зголемувањето на концентрацијата, бидејќи е полна со калиум и есенцијални минерали кои ги чуваат мозокот и нервниот систем нечепнати.

7. Зелен чај

Студиите исто така покажуваат дека зелениот чај ги подобрува расположението и концентрацијата. Слободно земете ја својата дневна доза чај, бидејќи таа ќе ја подобри вашата концентрација.

3-7-super-proizvodi-koi-ja-zgolemuvaat-koncentracijata-i-produktivnosta-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар