7 причини зошто целерот е неверојатно здрав за вас

Целерот е богат со витамини, калциум, магнезиум и калиум, и навистина е корисен за вашето здравје. Прочитајте ги следниве неверојатни здравствени придобивки од овој зеленчук кои ќе ве натераат да го вклучите во вашата секојдневна исхрана.

7 причини зошто целерот е неверојатно здрава храна

1. Целерот го намалува крвниот притисок

Високиот крвен притисок може да предизвика повеќе здравствени проблеми, вклучувајќи и срцев удар. За да го контролирате крвниот притисок потребно е здраво да се храните, а нема ништо поздраво од целерот. Тој содржи фталид, соединение кое го намалува производството на хормоните за стрес, ги опушта мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот кој се наоѓа во целерот ги стабилизира срцевите отчукувања.

2. Одлично се бори против ракот

Едно од најважните нешта за целерот е тоа што има лековити својства против ракот. Едно истражување докажало дека целерот содржи лутеолин, соединение кои го намалува производството на клетките на ракот. Секојдневното консумирање значително го намалува и ризикот од рак на дојка.

3. Ги намалува воспаленијата

Целерот може да ви помогне да ги отстраните хроничните воспаленија кои се исклучително опасни и можат да доведат до дијабетес и Алцхајмерова болест. Хипократ напишал дека целерот ги смирува нервите и може да ви ги ублажи симптомите на астма, болка во зглобовите, инфекции на белите дробови и акни.

4. Го намалува нивото на холестерол

Целерот содржи 3-Н-бутилфталид, единственото соединение кое го одржува нивото на холестерол. Целерот го намалува холестеролот и го чува срцето здраво.

5. Ја зголемува плодноста кај мажите

Некои нови истражувања покажале дека денес младите луѓе имаат помала количина сперма од своите предци. Намалувањето на продуктивноста влијае на намалувањето на плодноста. Со додавање на целерот во вашата исхрана, вие ги зголемувате бројот и подвижноста на сперматозоидите.

6. Го подобрува варењето

Целерот содржи многу вода и тоа може да помогне во олеснување на варењето. Тој исто така содржи и соединение наречено „NBP“ кое ја подобрува циркулацијата низ цревата.

7. Целерот помага при слабеење

Целерот е совршен продукт кој треба да го додавате во скоро секое јадење доколку сакате да изгубите тежина. Целерот е богат со хранливи состојки и содржи многу малку калории.

7 причини зошто целерот е неверојатно здрава храна

Италијанска салата од печурки и целер

Потребни состојки:
  • 7 лажички ладно цедено маслиново масло
  • 1 килограм печурки
  • 2 лажички свеж сок од лимон
  • 25 милилитри оцет
  • Прстофат морска сол и свежо мелен црн бибер
  • 75 грама исечкан магдонос
Начин на подготовка:

Во тава, на среден оган, загрејте три лажички од маслиновото масло. Додајте ги печурките и нека се динстуваат. Додајте малку сол и бибер и оставете ги да се готват. Измешајте ги четирите лажички маслиново масло со сокот од лимон. Додајте сол и бибер. Во голем сад додајте го целерот, ладните печурки, магдоносот, оцетот и зачинете ја салата со лимон и маслиново масло.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар