7 правила за ментална чистота и подобар живот

7 правила за ментална чистота и подобар живот

Одржувањето чистота во сè значи да се ослободите од сè што е штетно, психички и физички. Затоа, внатрешната и надворешната чистота на една личност се исклучително важни за долг и среќен живот. Ако се придржувате до овие 7 правила за внатрешна чистота, вашиот живот ќе биде многу подобар.

7 правила за ментална чистота и подобар живот

Чистота на рацете

Ова значи да не земате нешто што не ви припаѓа. Зошто на човекот му треба нешто дополнително, туѓо? Парите што дошле преку лукавство и лаги никогаш нема да донесат среќа и просперитет и на крајот може да изгубите многу повеќе.

Чистота на ушите

Не слушајте или не доживувајте информации што доаѓаат од негативни, завидливи и лути поединци. Обидете се на сите можни начини да избегнете безделнички озборувања и непристојни зборови. На крајот на краиштата, негативните информации влегуваат во вашиот ум и во вашето тело преку вашите уши. Од истата причина, непожелно е да се слушаат лоши вести, кои, за жал, денес ги има премногу.

Чистота на очите

Заштитете се од размислувањето за непријателство, понижување, неправда, омраза и насилство. Во светот се случуваат многу работи што никогаш не би сакале да ги видите, но на кои станувате несвесни сведоци. Погледот треба да ви биде чист, а не замаглен и заматен од зависта и од желбата да го имате она што другите го имаат. Има толку многу убави работи на светот што вреди да се видат.

Чистота на устата

Контролирајте што зборувате. Корисно е да се ослободите од пцовките и од шегите во секојдневниот живот. Подобро е да не се каже ништо отколку да се каже нешто непотребно. Лошиот и поган јазик може да донесе само лоши работи во вашиот живот.

Чистота на телото

Водата ја отстранува целата негативна енергија од телото. Чистата облека, а со тоа и телото, ќе ви помогнат да се чувствувате подобро, и психички и физички. Тоа е клучот за просперитет, тоа е основата на успехот.

Чистота на мислата

Не чувајте негативни мисли и лоши планови во вашата глава. Отфрлете го секое незадоволство и жалење за минатото. Чистите мисли му овозможуваат на човекот да биде добар.

Чистота на душата и на срцето

Чистата душа штити од секое зло и дава доза на позитивна енергија. Душата е зависна од вашата свест, од лажното его и од силата да бидете добри. Душата е под влијание на вашето размислување, на движењето на умот, на свеста, на каприците итн. Верата е најдобриот лек за душата. Верата е јадро што служи како поткрепа на душата во тешки времиња, кога ви се чини дека нема излез, дека нема да има светлина, дека сè е темно наоколу. Психотерапевтите и психолозите се убедени дека верата има корисен ефект врз луѓето со одредени ментални нарушувања и дека таа носи мир и спокој во душите на луѓето.

Прочитајте кои промени во расположението може да бидат првиот знак на сериозна физичка или ментална болест.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар