6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Иако сексот може да се смета како вежба, експертите се согласуваат дека не е најефикасен за намалување на килограмите и за согорување на маснотиите. Едно истражување покажа дека мажите согоруваат 4,2 калории во една минута за време на сексот, а жените согоруваат 3,1 калорија во минута. Со оглед на тоа што просечното времетраење на сексот е помалку од 20 минути, овие бројки не се баш најдобри. Иако сексот не е толку ефикасен кога станува збор за губење на тежината, вежбањето може да биде многу ефикасно за подобрување на вашиот сексуален живот и за придобивките што ги имате од него.

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

На кои делови од телото треба да обрнете внимание?

Иако вежбањето има корисен ефект врз човечкото тело и врз сексуалниот живот, истражувањата велат дека треба да се фокусирате на одредени делови од телото, односно на карличните мускули. Едно истражување докажа дека дури и по породувањето, по само осум недели правење вежби за карличните мускули и за карлицата, се забележува зголемување на ефективноста на сексот. Со оглед на сите овие информации, експертите решија да создадат серија вежби со кои ќе го подобрите вашиот сексуален живот и ќе ги вратите силата и виталноста.

Погледнете кои вежби треба да ги правите за подобрување на сексот и на сексуалниот живот.

Планк (20 секунди)

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Мост (15 повторувања)

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Клекни-стани во скок (10-15 повторувања)

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Кегелови вежби за карлица (10 повторувања со задржување од 5 до 10 секунди)

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Склекови (10-15 повторувања)

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Поза гулаб (по 1 минута од секоја страна)

6 вежби за подобрување на сексот и на сексуалниот живот

Погледнете ги овие 5 индиски вежби за ослободување од масните наслаги на стомакот што даваат најдобар резултат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар