Најтешко е да се ослободите од масните наслаги на стомакот: 5 индиски вежби без движење што даваат најдобар резултат

Најтешко е да се ослободите од масните наслаги на стомакот: 5 индиски вежби без движење што даваат најдобар резултат

Масните наслаги на стомакот се најтешки за отстранување, без оглед на тоа колку вежбате и колку внимавате на вашата исхрана. Најефективни за овој проблем се јога вежбите, а резултатите нема да изостанат ако бидете упорни.

1. Поза „кобра“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ana Nazaro (@ananazaro) on

Оваа вежба ги зајакнува стомачните мускули и помага да се отстранат маснотиите од нив. Исто така, помага да се зајакне флексибилноста на ‘рбетот и да се зајакне горниот дел на телото.

Како се изведува: Легнете на стомак со нозете испружени. Ставете ги дланките под рамената, а брадата и прстите треба да го допираат подот. Вдишете полека, подигнете го горниот дел од телото и свиткајте се колку што е можно повеќе. Задржете 15-30 секунди. Издишете полека и вратете се на почетната позиција. Повторете 5 пати.

Напомена: Оваа вежба не треба да ја прават бремени жени и луѓе кои страдаат од чиреви, од хернија или од повреди на грбот.

2. Обратен лак

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Renata Ventura (@renataventura.iyengaryoga) on

Оваа поза ги зајакнува срцето и абдоминалните мускули и ги топи масните наслаги. Исто така, го стимулира дигестивниот систем и спречува појава на запек.

Како се изведува: Легнете на стомак, испружете ги нозете и раширете ги рацете. Свиткајте ги колената и фатете ги стапалата со рацете. Вдишете и подигнете ја главата, зафрлете ја наназад додека истовремено ги кревате нозете колку што е можно повеќе. Задржете 15-30 секунди и дишете нормално, а потоа вратете се на почетната позиција. Повторете 5 пати.

3. Поза „кран“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAUMYA GUPTA (@yogawithsam6991) on

Оваа вежба помага при отстранувањето на масните наслаги од половината и ги зајакнува мускулите на грбот и на нозете.

Како се изведува: Легнете на грб, истегнете ги нозете и спојте ги. Рацете се поставени покрај телото. Вдишете и започнете да ги кревате нозете исправено, без да ги виткате колената. Подигнете ги рацете и допрете ги нозете така што ќе формирате агол од 45 степени со вашето тело. Задржете 15 секунди и дишете нормално. По издишувањето, вратете се на почетната позиција. Повторете 5 пати.

4. Поза „штица“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by H o l l y (@hollapop) on

Ова е наједноставната вежба што ги согорува маснотиите од стомакот и ги зајакнува рамената, рацете, грбот, задникот и нозете.

Како се изведува: Застанете како во позиција за изведување склекови, вдишете, држете го грбот рамен, а целото тело исправено. Задржете 15-30 секунди или подолго време колку што можете. Направете пауза, а потоа повторете уште 4 пати.

5. Поза „ветер“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ヨガインストラクターYon滋賀大津 (@yon_yoga_f) on

Оваа вежба, освен слабеење во пределот на абдоменот, обезбедува и намалување на болката во долниот дел на грбот. Исто така, се верува дека го забрзува метаболизмот.

Како се изведува: Легнете на грб со раширени раце и нозе. Свиткајте ги колената, прегрнете ги со рацете и повлечете ги кон градите. Со помош на колковите пренесете го притисокот на стомачните мускули. Вдишете длабоко и останете во таа положба 60-90 секунди. Повторете ја вежбата 5 пати.

Совет: Помеѓу секое повторување на секоја од овие вежби, направете пауза од 15 секунди.

Прочитајте кои 7 вообичаени грешки може да бидат опасни за здравјето додека вежбате во текот на летото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар