6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Сите сме слушнале врескање на деца во продавници, паркови и авиони, а понекогаш дури и вашите деца го прават тоа. Сепак, постојат причини за овој гнев, а најраспространетата е што на овој начин, децата ги искажуваат своите фрустрации, чувства и емоции. Во продолжение ќе прочитате зошто децата се однесуваат на овој начин и кои се најдобрите начини да се справите со тоа.

1. Вашето дете бара внимание

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Ако вашето дете вреска, едноставно можеби бара внимание. Кога децата го сакаат вашето целосно внимание, тие ќе направат сè што е во нивна моќ за да го привлечат и учат дека врескањето е многу ефикасен начин за да се постигне тоа.

Совет: Научете кога да го игнорирате ова однесување. Игнорирањето е најкорисно за однесувањето каде што физички сè е во ред. Ако научите да го игнорирате барањето внимание, помалку веројатно е дека вашето дете ќе го стори тоа повторно.

2. Вашето дете ги тестира своите децибели

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Викањето и врескањето го достигнуваат врвот на возраст од 18 месеци до 2 години. Бебињата тестираат колку можат да бидат гласни затоа што тоа е нешто ново што го учат. За нив, тоа е новооткриена моќ што има способност да ги запре сите наоколу и да ги натера да го погледнат.

Совет: Посветете му позитивно внимание на детето. Ако вашето малечко вика, кренете го в раце и зборувајте му тивко бидејќи тоа може да го смири.

3. Вашето дете комуницира со вас

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Кога вашето дете сè уште учи да комуницира со вас и не можете да го разберете, тоа почнува да вреска. Тоа е единствениот начин да ги натера родителите да сфатат дека нешто не е во ред.

Совет: Претворете го врескањето во игра. Ако сте на тивко место, на пример, во вашиот дом, можете да направите игра од тоа и да видите кој може да биде погласен за краток временски период, а потоа брзо да видите кој може да шепоти потивко.

4. Вашето дете го изразува својот гнев, замор или глад

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Друга причина за врескањето може да биде нешто едноставно, како глад, замор или лутина. На пример, кога вашето дете не може да добие нешто што сака, почнува да се лути. Тоа е сè уште многу мало и не знае како да се справи со фрустрацијата или како да покаже трпеливост и разбирање. Тоа се вештини што се развиваат подоцна во животот.

Совет: Останете смирени. Ако одговорите со викање на неговото викање, тоа не е добро бидејќи само ќе ги влоши работите. Наместо тоа, покажете му помирен пристап и научете го како да го користи својот „внатрешен глас“.

5. Вашето дете е вознемирено

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Друга причина што детето може да се однесува лошо е затоа што се чувствува непријатно или вознемирено во одредени ситуации или кога ќе се најде во нова, непозната средина. Тоа место може да биде бучно, да биде преполно со странци или можеби не е дома, каде што може слободно да игра и да биде опкружено со своите омилени играчки, а тоа го прави раздразливо. Ова е причината зошто често слушате деца како плачат во преполни области, како што се ресторани, авиони и други места.

Совет: Одвлечете му го вниманието. Понудете му нешто друго наместо тоа што го сака, но не може да го има или понудете му нова активност. На пример, пеењето песна може да направи чуда благодарение на неговиот краток опсег на внимание.

6. Вашето дете е полно со енергија

6 причини зошто децата врескаат и како да се справите со тоа

Честопати, кога децата врескаат, тоа е резултат на игрите што ги играат сами или со други деца и количината на енергија што ја имаат. Тој вид крик е здрав и сосема нормален бидејќи тие учат како да ги изразат сите емоции што ги имаат за време на играта со своите пријатели. Нивните врисоци може да значат различни работи, во зависност од атмосферата и теренот.

Совет: Наградете ги за доброто однесување. Ова е еден од најдобрите начини да ги научите децата како да постапуваат правилно.

Прочитајте зошто децата се однесуваат различно на училиште и дома.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар