5 знаци дека не се движите доволно

5 знаци дека не се движите доволно

Со употребата на модерните уреди стануваме мрзеливи, а телото ни кажува дека е време да се грижиме за себе. Во продолжение ќе откриете како да ги дешифрирате сигналите на вашето тело во обид да ви го направи животот малку полесен и поздрав.

1. Очите ви се подуени

5 знаци дека не се движите доволно

Седечкиот начин на живот е еден од главните предизвикувачи на задржување на водата. Подуените очи се појавуваат поради продолжени периоди на престој во хоризонтална положба, а јогата се смета за најдобро решение. Асаните вршат притисок на главата и ја зголемуваат циркулацијата. Откако ќе започнете да вметнувате некое движење во вашата дневна рутина, подуените очи веќе нема да претставуваат проблем.

2. Имате запек

5 знаци дека не се движите доволно

Вежбањето е важно за правилно движење на дебелото црево. Ако поголемиот дел од времето го поминувате седејќи, потребно е повеќе време за храната да се движи низ дебелото црево. Како резултат на тоа, количината на вода што вашето тело ја апсорбира од столицата е ограничена, што доведува до запек. Редовно движење ја подобрува ефикасноста на вашиот дигестивен тракт. Дури и едноставните петминутни истегнувања неколку пати на ден може да спречат запек.

3. Расеани сте

5 знаци дека не се движите доволно

Едно истражување открило дека луѓето кои водат седентарен начин на живот покажуваат структурни промени во мозокот во областа на медијалниот темпорален лобус. Овој лобус е одговорен за вашата способност да памтите работи, а се покажа дека физичките вежби ја зголемуваат меморијата. Не е изненадување што структурата на вашиот мозок расте како што влегувате во форма сè повеќе.

4. Ве болат колената

5 знаци дека не се движите доволно

Вежбањето може да ги ублажи симптомите на артритис и остеоартритис, а на пациентите со хронична болка во колената им се препорачува да поминат програма за вежбање. Со редовно вежбање, вашите мускули се зајакнуваат и стануваат пофлексибилни.

5. Имате желба за благо

5 знаци дека не се движите доволно

Физичката активност совршено се бори со желбата за благо бидејќи ја зголемува вашата енергија и ослободува ендорфин. Хормонот на среќата, пак, значително ја намалува желбата за шеќер. Ако се движите доволно во текот на денот, ќе ја држите депресијата настрана. Ако не сте во депресија или лошо расположение, нема потреба да јадете благо.

Прочитајте што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар