Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Миењето на вашето тело од глава до пети со сапун може да направи повеќе штета отколку корист за вашето здравје и за вашиот изглед. Иако сапунот мириса убаво, не е многу корисен за вашата кожа. Во продолжение можете да откриете дали е доволно да ја исплакнете нечистотијата само со вода и што се случува кога ќе одлучите да престанете да користите сапун.

1. Вашата кожа ќе биде поздрава

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Капењето само со вода ќе го балансира заштитниот слој на вашата кожа. Додека сапунот ефикасно ја отстранува нечистотијата од вашето тело, тој исто така ги отстранува природните масла што ги лачи вашата кожа. Редовното користење сапун може да ја наруши рамнотежата на pH-вредноста на вашата кожа, оставајќи ја сува и иритирана.

2. Нема да имате непријатни телесни мириси

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Иако туширањето со сапун ќе направи да чувствувате свеж мирис краткорочно, тоа во суштина ја прави вашата кожа почувствителна на бактерии. Грубите состојки во сапунот ја нарушуваат рамнотежата помеѓу маслата на кожата и бактериите што живеат на вашата кожа, што предизвикува кожата да произведува уште повеќе масло и бактерии. Антибактериските сапуни се особено штетни бидејќи ги убиваат корисни микроби заедно со штетните.

3. Вашите интимни делови ќе бидат здрави

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Редовното капење со сапун може да ја исуши областа на гениталиите и може да доведе до одредени здравствени состојби. Најдобро е да користите млака вода за миење на интимните делови или топла вода кога треба да ги отстраните непријатните мириси.

4. Вашата кожа може да остане без брчки подолго време

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Иако многу состојки што се наоѓаат во сапунот имаат цел да ја направат кожата чиста и свежа, тие може да предизвикаат повеќе штета отколку корист. Всушност, тие можат да го оштетат киселиот слој на вашата кожа, што, пак, може да влоши многу кожни состојби, како акни и дерматитис. Капењето со сапун ја суши вашата кожа и тоа може да доведе до брчки.

5. Може да ги намали шансите за развој на недостаток на витамин Д

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Освен што придонесуваат за предвремено стареење на кожата, сапуните може да пречат во апсорпцијата на витаминот Д. Кожата ја претвора сончевата енергија во витамин Д, а некои специјалисти за здравствена заштита препорачуваат туширање поретко бидејќи може да се наруши рамнотежата на кожата и да се измие дел од витаминот Д. Сепак, многу медицински експерти веруваат дека витаминот Д останува во кожата дури и по туширање.

Што можете да користите наместо сапун?

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

  • Масла за чистење – производите за чистење на база на масло се поздрава алтернатива на сапуните. Тие ги отстрануваат нечистотијата и мртвите клетки од кожата без да ја нарушат нејзината мрсна бариера.
  • Сува четка – користењето сува четка ја ексфолира вашата кожа и го забрзува процесот на обновување, правејќи ја да изгледа младо и свежо.
  • Природни пилинзи – можете да направите пилинг користејќи состојки од кујната. На пример, комбинација од овесна каша, мед и шеќер ќе ја ексфолира и ќе ја исчисти кожата без да ја оштети.

Прочитајте што ќе се случи со вашето тело ако носите слушалки премногу долго.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар