5 совети за полесно справување со болно раскинување

5 совети за полесно справување со болно раскинување

Без оглед на причината, раскинувањата се секогаш тешки, а често болни и исцрпувачки. Но, ако причината за раскинувањето е измама или непочитување во каква било форма, станува уште потешко.

Траумите оставени од болни раскинувања се големи и влијаат на секоја последователна врска. Постојат различни стравови, прашања за доверба и несигурности кои можат да наштетат во новата врска. Колку и да сакате нова личност, може да се случи едноставно да не можете да и верувате целосно, а виновникот за тоа е всушност во врската што ја оставивте. Ако ви се случило такво сценарио и ако се повтори во секоја нова врска, треба да знаете дека има решение за тоа. Подолу ви донесуваме неколку совети од експерти.

5 совети за полесно справување со болно раскинување

1. Бидете отворени кога станува збор за вашите емоции

Пред да направите нешто друго – прифатете ги сопствените емоции и споделете ги со другите. Без оглед колку сте лути, тажни или повредени, игнорирањето на какви било емоции е погрешен чекор. Незгодните раскинувања носат со себе непријатни последици и не треба да бегате од стравот што исто така го носат.

2. Нека зараснат раните

Со прифаќање на емоциите, вие всушност оставате раните да зараснат. Одвојте онолку време колку што ви треба пред да влезете во односи за кои не сте подготвени. Дури и ако сакате некој, не влегувајте во врска ако не сте подготвени. Бидете искрени со таа личност и одвојте малку повеќе време за себе доколку имате потреба.

3. Отворено зборувајте за вашите стравови

Разговарајте со луѓето блиски до вас за тоа како се чувствувате и кога ќе пронајдете потенцијален партнер, не плашете се да зборувате за вашите стравови и со нив. Не дозволувајте вашите стравови да ве засрамат и да ве замолчат. Секогаш е подобро да и кажете на новата личност што ви се случило и зошто имате одредени стравови. Ова ќе ја направи врската посилна и постабилна на самиот почеток.

4. Поставувајте прашања

Измамените луѓе честопати ги префрлаат сомнежите и стравовите од поранешните врски во нови, дури и кога нема причина за тоа. Ова е сосема нормално и не треба да се срамите од тоа. Но, исто така, не треба да го криете тоа. Ако се сомневате во нешто, само прашајте затоа што давањето претпоставки за себе доведува до уште поголем проблем.

5. Не срамете се да одите на терапија

Ако чувствувате дека вашите чувства и стравови влијаат на вашата нова врска и дека без оглед на чекорите што ги преземате, не можете да бидете сами, не срамете се да одите на терапија. Професионалната помош во такви ситуации е секогаш најдобрата опција.

Можеби ќе сакате да прочитате и за овие 7 навики на паровите кои имаат одличен сексуален живот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар