5 предупредувачки знаци дека на вашето тело му недостасува витамин Ц

5 предупредувачки знаци дека на вашето тело му недостасува витамин Ц

Во зимските месеци добро е да имаме појак имунитет за да се одбраниме од вирусите и бактериите. Затоа е потребно да внесуваме што повеќе витамини и минерали. Витаминот Ц е една состојка која можеме да ја пронајдеме во повеќето прехранбени производи, а експертите велат дека тој се наоѓа во скоро сите овошки и зеленчуци. Но, иако е достапен во природата и нашето тело одлично го прифаќа, сепак лошите животни навики и нездравата исхрана без хранливи состојки можат да доведат до недостаток на витаминот Ц, а со тоа и до несакани здравствени проблеми.

5 предупредувачки знаци дека на вашето тело му недостасува витамин Ц

Витаминот Ц е од витална важност за нашиот имунитет, ја прави кожата да изгледа здраво и меко, а помага и при брзото заздравување на раните. Тој е важен и за коските, бидејќи без него телото не може да го прифати железото и одредени протеини кои се многу потребни за здравите крвни жили, лигаменти и тетиви. Во продолжение прочитајте ги 5-те знаци кои предупредуваат дека на вашето тело му недостасува витамин Ц.

1. Постојано чувство на психички и физички замор и исцрпност.

2. Промени на расположението проследени со беспричинска лутина и нервоза.

3. Пад на имунитетот поради што телото не може да се избори против вирусите, бактериите и другите лоши микроорганизми кои предизвикуваат инфекции и алергии.

4. Крвавење на непцата, расипување на забите и промена на нивната боја.

5. Појавување на модрици на телото без некоја оправдана причина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар